Wrozyc > Tajniki Magii

Podstawy Tarota – Wróżenie z Kart Tarota dla początkujących

podstawy-tarota-large

Karty Tarota mają w sobie magiczną moc, która przyciąga wielu zainteresowanych. Chociaż stawianie kart i odczytywanie odpowiedzi może wydawać się bardzo skomplikowane, to wcale takie nie musi być. Każdy, kto choć trochę związany jest ze światem ezoteryki i szczerze wierzy w moc Tarota, może samodzielnie nauczyć się przewidywania przyszłości. Nieodzownym elementem stawiania Tarota jest intuicja. Dlatego, jeżeli czujesz, że posiadasz “szósty zmysł” lub chcesz nad nim popracować, to ten poradnik został stworzony z myślą o Tobie.

Nauka Tarota to przede wszystkim zrozumienie znaczenia poszczególnych kart oraz opanowanie podstawowych rozkładów. Interpretowanie i rozumienie połączeń przyjdzie z czasem, jednak wymaga to doświadczenia i częstego obcowania z kartami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak postawić Tarota i przewidzieć swoją najbliższą przyszłość, to koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Karty Tarota dla początkujących – jak wybrać talię?

Aby dowiedzieć się, jak stawiać Tarota, należy na samym początku zapoznać się z talią tych kart. Składa się ona z 78 jednostek, z czego 22 karty to Wielkie Arkana, natomiast 55 kart to Małe Arkana. Podział ten ma na celu ujednolicić i uprościć wróżenie – Małe Arkana wytyczają kierunek drogi, dają drogowskazy do rozwiązywania problemów, natomiast Wielkie Arkana symbolizują zakończenie danej sprawy lub metaforyczny “cel podróży”. 

Każda wróżka powinna posiadać swoją własną talię kart. Niektóre źródła mówią o tym, że karty mogą zostać ukradzione, inne sugerują, że talia może zostać nam podarowana. Wróżby z kart Tarota powinny być zawsze dobrze przemyślane dlatego, jeżeli kupujesz talię tylko do zabawy, to lepiej zrezygnuj. Tarota należy traktować poważnie. 

Jeżeli masz już swoją talię, powinieneś się z nią odpowiednio zapoznać – przywitać się z kartami poprzez rozłożenie talii i otoczenie ich emocjonalną więzią. Wróżenie będzie skuteczniejsze, jeśli posiądziesz odpowiednią wiedzę związaną z kartami – rekomendujemy przeczytanie kilku książek lub zaczerpnięcie wiedzy z internetu, w celu zrozumienia zasad stawiania kart. 

Karty Tarota jak wróżyć? – postaw swoje pierwsze kroki

Wrozenie z kart Tarota może wydawać się na pierwszy rzut oka czymś skomplikowanym. Bądź spokojny, wcale tak nie jest. Jeżeli masz już swoją pierwszą talię i chcesz ją wykorzystać, to na początku wypróbuj wróżenie na sobie. Najpierw najlepiej zająć się Wielkimi Arkanami, ponieważ są łatwiejsze w interpretacji i bardziej jednoznaczne. Wróżenie z Tarota rozpocznij od rozkładania kart i zadawania pytań, na które odpowiedź będzie brzmiała “tak” lub “nie”. Wróżenie innym niesie za sobą naprawdę dużą odpowiedzialność, dlatego warto nabrać doświadczenia i zacząć od siebie. 

Więcej o rozkładzie Tak lub Nie dowiesz się z artykułu „Rozkład Kart Tarota – Tak/Nie”.

Nasi eksperci

Podstawy tarota – najłatwiejsze rozkłady 

Aby wróżenie z kart Tarota było jeszcze łatwiejsze, warto rozpocząć swoją przygodę z kartami od najłatwiejszych rozkładów. Pierwszym rozkładem, na jaki warto się zdecydować, jest rozkład na trzy karty. W zależności od zadanego pytania można go różnie interpretować, jednakże zawsze pierwsza karta będzie symbolizowała przeszłość, druga karta – teraźniejszość, a trzecia karta – przyszłość. 

Tarot dla początkujących można ułożyć w rozkładzie na krzyż celtycki, partnerskim, piramidzie oraz na pięć kart. Oczywiście, na samym początku warto nauczyć się dobrze rozkładu na trzy karty, a później dopiero eksperymentować. Bardzo ważną zasadą, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest kierowanie się własną intuicją. Trening czyni mistrza, dlatego im częściej stawiamy karty, tym lepiej rozumiemy zależności i połączenia, które się między nimi tworzą, a nasza intuicja się wyostrza. 

Tarot – jakie pytania zadawać?

Aby odpowiedzieć na pytanie “jak wróżyć z kart Tarota?”, należy najpierw uświadomić sobie, jak ważną rolę grają odpowiednio zadane pytania. Istnieją żelazne zasady, których należy się trzymać podczas zadawania pytań Tarotowi – w przeciwnym wypadku możemy zapomnieć o rzetelnych odpowiedziach. Wrozba z kart Tarota będzie miała sens wtedy, gdy sami uświadomimy sobie cel naszego pytania. Musi być ono zwięzłe, ale szczegółowe. Karty Tarota są wykorzystywane głównie do analizy teraźniejszości i na tej podstawie dostajemy wizję przyszłości. Zbyt ogólne pytanie może dać nam ogólną odpowiedź, która nie będzie miała potwierdzenia w rzeczywistości lub nic do niej nie wniesie. 

Warto pamiętać, że wróżba z kart Tarota to nie wyrocznia. Wiele może się zmienić w zależności od tego, jakie decyzje podejmiemy. Karty mają nas nakierować na odpowiednie tory, jednakże ostateczny rozwój sytuacji i ostatnie słowo należy do nas. Nawet najbardziej niepokojąca wróżba nie musi się spełnić, jeżeli nie będziemy tego chcieli.  

Karty Tarota – interpretacja kart 

Przy interpretowaniu kart Tarota najważniejsze jest słuchanie mowy własnego ciała, serca i intuicji. Wróżenie z kart Tarota to nie tylko odczytywanie symboli z kart, ale także używanie własnej wiedzy i doświadczenia, umiejętności analizowania połączeń między kartami i szeroko pojęte przeczucie. 

Sprawdź także, co Karty Tarota mówią o seksie w artykule „Seks w Tarocie”.

Jak wróżyć z Tarota – poznaj znaczenie kart! 

Poniżej przedstawiamy krótki opis kart Arkanów Wielkich.

 • Głupiec – w niedalekiej przyszłości pojawi się możliwość podjęcia decyzji (być może finansowej), ryzyko się opłaci!
 • Mag – powinieneś usiąść i zastanowić się nad własnymi możliwościami, nie wykorzystujesz swojego potencjału. 
 • Kapłanka – masz bogate życie wewnętrzne, zaufaj swojej niezawodnej intuicji przy podejmowaniu najbliższych decyzji. 
 • Cesarzowa – w najbliższej przyszłości czekają Cię pozytywne zmiany, narodzi się coś nowego. 
 • Cesarz –  powinieneś bardziej kontrolować swoje życie, usiądź i zastanów się, co możesz zmienić. 
 • Kapłan – czeka Cię wewnętrzny rozwój i samodoskonalenie. 
 • Kochankowie – niedługo staniesz przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej relacji z bliskimi ludźmi, bądź rozważny. 
 • Rydwan – symbolizuje nadejście dużych zmian w życiu. 
 • Siła – jesteś niezwykle waleczny i nic nie jest w stanie Cię złamać. Oszczędzaj siły, ponieważ najbliższe dni mogą być ciężkie. 
 • Pustelnik – powinieneś wycofać się ze świata i pobyć sam ze sobą, przebodźcowanie źle na Ciebie wpływa. 
 • Koło Fortuny – szykują się duże zawirowania i zmiany. 
 • Sprawiedliwość – najbliższe dni będą bardzo spokojne. Będzie dominował racjonalizm, intuicja, harmonia. 
 • Wisielec – będziesz musiał czekać na coś bardzo długo, być może stanąć w kolejce. 
 • Śmierć – zakończenie jakiegoś cyklu w życiu. 
 • Umiarkowanie – odpoczniesz, poczujesz równowagę i naładujesz baterie. 
 • Diabeł – czeka Cię toksyczny związek, który będzie oparty na obopólnym uzależnieniu. 
 • Wieża – niedługo nastąpi rozpad fałszywej relacji, odejście złej osoby z Twojego otoczenia. 
 • Gwiazda – czeka Cię uzdrowienie, odejście choroby i powrót do pełni sił. 
 • Księżyc – na światło dzienne wyjdą sekrety i tajemnice, które powinny pozostać w zamknięciu. 
 • Słońce – pozytywna odpowiedź na wszystkie pytania.
 • Sąd Ostateczny – symbolizuje konieczność zwolnienia tempa: przeanalizuj swoje sukcesy i porażki, wyciągnij wnioski. 
 • Świat – czeka Cię zakończenie jakiegoś etapu w życiu.