Wrozyc > Tajniki Magii

Karty klasyczne – jak wróżyć? Najpopularniejsze rozkłady kart klasycznych.

jak-wrozyc-z-kart-klasycznych-large

Najpopularniejszą metodą wykorzystywaną do wróżenia i przewidywania przyszłości są karty. Wiele osób wrózenie z kart kojarzy tylko z kartami Tarota. Osoby początkujące, które dopiero wchodzą w świat ezoteryki, powinny spróbować najpierw wróżenia ze zwykłej talii. Karty klasyczne nie różnią się bardzo od kart Tarota, a dla początkujących wróżbitów wróżba z kart klasycznych może okazać się łatwiejsza do odczytania, ponieważ stawianie Tarota wymaga większej wiedzy ezoterycznej i wyostrzonej intuicji. Wróżki muszą odczytywać i interpretować skomplikowane połączenia, co wymaga dużego doświadczenia. Natomiast każdy może spróbować wróżby z kart klasycznych

Wróżenie z kart klasycznych nauka dla początkujących – jak zacząć?

Jeżeli chcemy zacząć wróżyć z klasycznej talii kart, to koniecznie musimy udać się do sklepu i kupić nową. Talia do wróżenia nie może być wykorzystywana do grania w gry karciane, ponieważ jej używanie do innych celów może wpływać na prawdziwość wróżb. Nowa talia wystarczy, aby rozpocząć fascynujący maraton wróżenia. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że klasyczna talia kart ma duże powiązania z Tarotem oraz astrologią – w talii są 52 karty, co odpowiada liczbie tygodni w roku. Jej magiczne właściwości pozwolą nam na odczytanie przyszłości i interpretację nadchodzących wydarzeń. 

Aby wróżba z kart klasycznych była rzetelna, należy na początku odpowiednio przygotować talię. Wróżymy z 32 kart, co oznacza, że musimy wyjąć wszystkie karty od dwójki do szóstki. Interesują nas tylko karty dworskie (walet, dama, król, as) oraz siódemki, ósemki, dziewiątki i dziesiątki. Podobnie jak w Tarocie, w kartach klasycznych występują kolory, które symbolizują żywioły: trefl – ogień, karo – ziemia, pik – powietrze i kier – woda. Oznaczają one poszczególne dziedziny naszego życia i pomagają w lepszym odczytaniu wrozby z kart

Wszystkie karty mają dwa znaczenia, które zależą od tego, w jakiej pozycji się znajdują. Odwrócona karta jest odwrotnością karty w pozycji prostej i zazwyczaj zwiastuje negatywne wydarzenia. Aby to lepiej zobrazować posłużmy się przykładem – karta w pozycji prostej może oznaczać wygraną na loterii; ta sama karta w pozycji odwróconej będzie oznaczać utratę pieniędzy. 

Tarot klasyczny w talii ma karty, które symetrycznie dzielą się na połowy, dlatego nie można ich odwrócić (nie można rozpoznać na karcie pozycji), dlatego też należy oznaczyć karty, np. kropką lub symbolem, aby pozycja karty była od razu widoczna. Oznaczenie pozycji prostej i odwrotnej znacząco ułatwia wrozenie z kart klasycznych. 

Mając już oznaczoną talię, tasujemy ją i wyciszamy się. W ciszy powtarzamy pytanie, jakie chcemy zadać i skupiamy się na nim. Wizualizacja w głowie swojego problemu również pomoże i umożliwi kartom lepsze wróżenie. Następnym krokiem jest wybranie rozkładu, z którego chcemy wróżyć – początkujący mogą po prostu wyłożyć trzy karty. Pierwsza karta będzie symbolizowała przeszłość, druga – teraźniejszość, a  trzecia – przyszłość. Jednym z popularniejszych jest także rozkład kart klasycznych krzyż, który polega na ułożeniu kart w trzech rzędach i odczytywaniu polaczenia kart klasycznych między sobą.

Więcej o kartach klasycznych przeczytasz w artykule: „Karty klasyczne – co znaczą i jak wróżyć?”.

Tarot ze zwykłych kart – jak zadawać pytania?

Wrózenie z kart klasycznych ma sens tylko wtedy, gdy odpowiednio sformułujemy pytanie, jakie chcemy kartom zadać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to istotna kwestia. Najważniejsze jest zadawanie krótkich i konkretnych pytań. Ponadto, aby wróżby karty klasyczne się sprawdziły, należy maksymalnie skupić się podczas zadawania pytania i wizualizować je sobie w głowie. Ważne jest unikanie sformułowań  “powinnam/ powinienem”, ponieważ karty nigdy nie dyktują nam, co robić, a są dla nas jedynie podpowiedzią i wskazówką. 

Więcej o tym, jak właściwie zadawać pytania, znajdziesz w artykule: „Pytania do Tarota – jak je zadać, by uzyskać odpowiedź?”.

Nasi eksperci

Wróżenie z kart klasycznych – znaczenie kart

Aby zacząć wróżyć z kart klasycznych, trzeba najpierw zrozumieć kolory. Kiery wiążą się z życiem uczuciowym, karo to świat materialny i życie zawodowe, trefle to finanse i majątek, a piki to zdrowie, kondycja fizyczna i psychiczna. 

Wróżenie z kart klasycznych krok po kroku – znaczenie 

 • As kier – symbolizuje nadejście pogodnej i życzliwej atmosfery w domu. 
 • Król kier – na Twojej drodze pojawi się mężczyzna (blondyn), który zaproponuje Ci pomoc – przyjmij ją! 
 • Dama kier – spotkasz pomocną kobietę. 
 • Walet kier – w Twoim życiu miłosnym zapowiada się świetny okres.
 • 10 kier – niedługo spodziewaj się zaręczyn i ślubu. 
 • 9 kier – ktoś będzie z Ciebie dumny.
 • 8 kier –  spotka Cię zdrada lub rozstanie z partnerem. 
 • 7 kier –  masz szansę na prawdziwe uczucie.
 • As karo – niedługo staniesz przed podjęciem ważnej decyzji zawodowej. 
 • Król karo – na Twojej drodze pojawi się ktoś z wymiaru sprawiedliwości, uważaj na siebie. 
 • Dama karo – w Twoim otoczeniu znajduje się fałszywa kobieta. 
 • Walet karo – otrzymasz zaskakującą wiadomość. 
 • 10 karo – czeka Cię podróż. 
 • 9 karo – Twoje plany się opóźnią, ale nie martw się, wszystko wróci do normy.
 • 8 karo – symbolizuje szczęśliwe zmiany zawodowe. 
 • 7 karo – poznasz kogoś, kto doprowadzi Cię do frustracji. 
 • As trefl – poprawienie sytuacji majątkowej.
 • Król trefl – przypływ motywacji do działania.
 • Dama trefl – poznasz szczerą kobietę. 
 • Walet trefl – czeka Cię stabilna przyszłość finansowa.
 • 10 trefl – podejmij ryzyko, a zyskasz fortunę. 
 • 9 trefl – Twoja uczciwa praca zapewni Ci dobry zysk!
 • 8 trefl – podpiszesz korzystny kontrakt. 
 • 7 trefl – ktoś poprosi Cię o pożyczkę. 
 • As pik – nadejdą nowe kontakty zawodowe.
 • Król pik – powinieneś się kontrolnie przebadać. 
 • Dama pik – poznasz rozwódkę lub wdowę, która cierpi. 
 • Walet pik – poznasz kogoś, kto ciągle się rozwija i uczy. 
 • 10 pik – w sprawach zawodowych zachowaj ostrożność. 
 • 9 pik – czeka Cię wiele trudności i stresu. 
 • 8 pik – przykrość, rozczarowanie.
 • 7 pik – uważaj na fałszywe osoby w Twoim otoczeniu.

Wróżenie z kart klasycznych – rozkład tak lub nie – poznaj swoją przyszłość!

Tarot karty klasyczne można stawiać na wiele różnych sposobów. Ważny jest przedział czasowy wróżb, czyli najdłuższy okres czasu, jaki można przewidzieć w kartach klasycznych. Zwykle trwa do 6 miesięcy, ale często stosuje się także rozkład kart klasycznych na 3 miesiące. Jednym z najłatwiejszych i najpopularniejszych tego typu rozkładów jest rozkład kart klasycznych na konkretne pytanie, na które karty mogą odpowiedzieć tak lub nie. Aby go postawić, wystarczą nam trzy karty wylosowane z talii. Po wyciągnięciu kart możemy zinterpretować połączenia. Dwie karty czerwone oznaczają “tak”, trzy czerwone oznaczają szybki sukces, dwie czarne oznaczają “nie”, a trzy czarne zwiastują ogromną porażkę. 

Wróżba z kart klasycznych – rozkład piramida 

Rozkład kart klasycznych, jakim jest piramida, również należy do jednego z najprostszych. Potrzeba do niego dziesięciu kart, które układamy w kształt piramidy – na górze pierwsza, pod nią druga i trzecia, potem poniżej czwarta, piąta, szósta, a na samym dole siódma, ósma, dziewiąta i dziesiąta. Wrózba z kart klasycznych w tym rozkładzie jest bardzo prosta do interpretacji. Karta pierwsza oznacza zadane pytanie, karta druga i trzecia ukazują możliwości rozwiązania problemu, karty czwarta, piąta i szósta odkrywają przed nami sytuację teraźniejszą danego problemu, a cztery ostatnie karty nakierowują nas na rozwiązanie problemu. 

Rozkład kart klasycznych na miłość – odkryj swoje przeznaczenie miłosne!

Rozkład na miłość karty klasyczne wykorzystuje się wtedy, gdy chcemy poznać zamiary partnera, z którym planujemy życie. Ponadto sprawdzają się one także w sytuacji, kiedy mamy trudności w relacji i chcemy poznać ich przyczynę. Wróżby z kart klasycznych miłosne odczytujemy z sześciu wylosowanych par kart (łącznie dwunastu kart). Karty klasyczne o numerze jeden i dwa to relacja między nami a partnerem. Karty numer trzy i cztery symbolizują stan uczuć obu partnerów, karty pięć i sześć to wierność i lojalność partnerów, karty siedem i osiem to oczekiwania wobec siebie, karty dziewięć i dziesięć odpowiedzą na pytanie, czy w przyszłości odbędzie się ślub, a karty jedenaście i dwanaście to prognoza związku na podstawie obecnej sytuacji. 

Sprawdź także: „Tarot Cygański – poznaj tajemnice i znaczenie kart”.