Wrozyc > Tajniki Magii

Jak wróżyć z kart runicznych?

jak-wrozyc-z-kart-runicznych-large

Runy to litery nordyckiego alfabetu o nazwie Futhark, który powstał wiele wieków temu. Chociaż runy nie były w zamyśle wykorzystywane do celów wróżbiarskich, to wielu dzisiejszych wróżbitów korzysta z nich podczas przepowiadania przyszłości. Badacze potwierdzają, że najstarszym dowodem na istnienie run nordyckich jest artefakt znaleziony w II w. n. e. Natomiast ostatnim znaleziskiem w Polsce jest grot włóczni, który datuje się na 650 rok naszej ery. Do dziś nie znamy autorów alfabetu nordyckiego oraz okoliczności jego powstania. 

Wróżby z run mają szczególną moc. Warto dokonać widocznego podziału między Tarotem a kartami Runicznymi. Są to dwie zupełnie inne dziedziny wróżbiarstwa, które nie powinny być ze sobą w żaden sposób łączone. 

Więcej o runach dowiesz się z artykułu: „Runy nordyckie, runy celtyckie – znaczenie run”.

Runy – wróżby krok po kroku 

Aby wróżyć z run, trzeba posiadać do tego odpowiednie narzędzia. Jedni decydują się na kupno kart lub kamieni runicznych, inni postanawiają zrobić je na własną rękę. Stworzenie sobie własnych run nadaje im szczególną moc i wartość. Dzięki temu wróżby mogą być bardziej czytelne. Twój związek ze znakami alfabetu runicznego będzie silniejszy, jeżeli zostaną one własnoręcznie wykonane. 

Wróżby z run mogą mieć dwie formy – mogą być rzucane lub stawiane. Wróżby rzucane wymagają użycia narzędzia, jakimi są kamienie runiczne. Nazwa “kamienie” również jest ogólna – mogą być to również kawałki gliny, na których znajdują się znaki alfabetu nordyckiego, kawałki kory, muszelki lub inne materiały, które mają związek z naturą. Każda wyrocznia runiczna powinna opisywać trzy lub cztery sfery naszego życia – świat duchowy, emocjonalny, materialny oraz relacje z innymi ludźmi.

Jeżeli posiadamy już swoje runy w postaci kamieni lub kart, należy przystąpić do zadawania pytania. Instrukcja dotycząca odpowiedniego formułowania pytań znajduje się w dalszej części artykułu. Najważniejsze jest, aby rozumieć własne pytanie i być na nim mocno skoncentrowanym podczas wykładania kart lub rzucania run. Ponadto pytanie powinno być bardziej złożone – nie takie, na które można odpowiedzieć krótko “tak” lub “nie”. 

Świat run jest dużo prostszy od klasycznego Tarota. Karty Tarota można układać na wiele sposobów i korzystać z różnych rozkładów. Natomiast w przypadku run wystarczy wylosować jeden z kamieni lub odkryć wylosowaną kartę i przystąpić do interpretacji. 

Interpretowanie run wydaje się być również prostsze od kart Tarota. Każda runa ma dwa znaczenia, w zależności od tego, czy zostanie wylosowana w pozycji prostej, czy odwróconej. Dobry wróżbita wie, że interpretowanie run powinno opierać się na intuicji oraz tworzonych połączeniach z innymi runami. Opisowe znaczenie każdej runy znajdziecie w ostatnim akapicie. 

Dowiedz się, jaka jest Twoja runa urodzeniowa. Przeczytaj artykuł „Runy Urodzeniowe – Jaka jest Twoja Runa?”.

Nasi eksperci

Karty runiczne – jakie pytania zadawać?

Karty runiczne, tak jak Karty Tarota, odpowiadają tylko na dobrze zadane pytania. Należy trzymać się ściśle określonych reguł, ponieważ w innym wypadku wróżba może nie pokrywać się z rzeczywistością. Jak już wspominaliśmy wcześniej, nie należy zadawać krótkich pytań, które będą zbyt ogólne. Wróżba ma dać nam drogowskaz i wskazówkę, jak dalej postępować poprzez analizę bieżącej sytuacji, dlatego pytanie powinno być bardziej szczegółowe. 

Zdecydowanie więcej niż nakazów, podczas zadawania pytań kartom, jest zakazów. Należy unikać zwrotów “czy powinnam/powinienem”. Runy nie są wyrocznią, a jedynie drogowskazem, dlatego ostateczna decyzja co zrobić, będzie należała do nas. Ponadto, podczas zadawania pytania runom wyrzucamy ze swojego słownika wyrazy “kiedyś/kiedykolwiek” – konkrety to podstawa, dlatego lepiej określić czas spełnienia się wróżby. 

Runy znaczenie wróżebne – jak je odczytywać? 

Każda runa ma swoje symboliczne znaczenie. Podczas interpretowania wróżby należy kierować się intuicją oraz swoją wiedzą na temat znaczenia poszczególnych liter z alfabetu nordyckiego. 

Runy wróżby – interpretacja:

 • Fehu – ten symbol jest pozytywny, świadczy o rozwoju dóbr materialnych i polepszeniu finansów. 
 • Uruz – zwiastuje coraz lepszą przyszłość – przeciwności losu będą łatwe do przezwyciężenia!
 • Thurisaz – przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji powinieneś dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw. 
 • Ansuz – symbolizuje nadejście mądrości i inteligencji u osoby pytającej. 
 • Raido – w niedalekiej przyszłości możesz odbyć podróż. 
 • Kaunan – powinieneś przeanalizować swoją obecną sytuację i spojrzeć na problemy z innej perspektywy. 
 • Gebo – w Twoim związku zapowiadają się radosne chwile!
 • Wunjo – czeka Cię rozczarowanie, ale nie trać nadziei. 
 • Haglaz – negatywna runa; czeka Cię wiele niepowodzeń. 
 • Naudiz – najbliższy czas będzie dla Ciebie bardzo trudny. Bardzo możliwe, że ktoś sprawdza Twój charakter; cierpliwość to jedna z najważniejszych cnót. 
 • Isaz – niestety, na Twojej drodze pojawi się wiele nieprzyjemności. Przeszkody, jakie masz do pokonania, będą źródłem wielu niepowodzeń i upadków. 
 • Jeran – powinieneś zastanowić się nad podjętymi niedawno decyzjami. 
 • Iwaz – może zapowiadać śmierć lub wielkie zmiany w życiu. 
 • Pertho – szczęśliwa rodzina, dobrobyt, wspólne wartości, radość, ognisko domowe. Bardzo silna runa. 
 • Algiz – Twoja ciężka praca zaowocuje i niedługo osiągniesz upragniony sukces. 
 • Sowilo – niedługo nadejdą dla Ciebie czasy dobrobytu. 
 • Tiwaz – osiągniesz sukcesy w hobby, pasji. 
 • Berkanan – zwiastuje narodziny dziecka, ciążę.
 • Ehwaz – powinieneś skupić się na własnym związku i podreperować go. 
 • Mannaz – ta runa odnosi się do osoby, o którą pytasz; sąsiednie runy rozwiną ten wątek. 
 • Laguz – musisz panować nad emocjami, niech wezmą górę tylko wtedy, gdy masz nad nimi kontrolę. 
 • Ingwaz – Twoja ciężka praca zaowocuje wieloma korzyściami. 
 • Dagaz – osiągniesz szczęście. 
 • Othalan – najwyższa pora na zmiany w samym sobie; runa symbolizuje dostatek i szczęśliwą rodzinę.